ANAYASA DENEME -4-

fatihbasuralll
Ocak 26, 2017

? Mutlak haklarSoru #1: Fertlere, maddi olan ve olmayan mallar üzerinde geniş yetkiler tanıyan ve herkese karşı ileri sürülebilen haklar aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? Satıcının sattığı bilgisayar sözleşmesine yanlışlıkla televuzyon yazmasıSoru #2: Aşağıdakilerden hangisi hukuksal işlemlerde sakat irade beyanı kapsamındadır?

YANLIŞ

? Doğal hukukSoru #3: Bir ülkede uygulanmayan fakat, uygulanması gereken, yeni sosyal gereksinimleri adalete en uygun şekilde karşılayacağı düşünülen hukuka verilen isim aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? Mahkeme kararlarıSoru #4: Aşağıdakilerden hangisi hukukun yardımcı kaynaklarından biridir?

YANLIŞ

? MuvazaaSoru #5: Kişilerin bilerek ve isteyerek iradeleri ile uygunsuz bir duruma neden olmaları, aşağıdakilerden hangisi ile tanımlanır?

YANLIŞ

? HakSoru #6: Aşağıdakilerden hangisi kişilere hukuk düzeninin verdiği ayrıcalıkları ifade eder?

YANLIŞ

? Yürütmenin başı olarak bir başbakanın bulunmasıSoru #7: Aşağıdakilerden hangisi “meclis hükümeti” sisteminin özelliklerinden biri değildir?

YANLIŞ

? Yarı Başkanlık SistemiSoru #8: “Türkiye’de 21 Ekim 2007 tarihinde halk oylamasıyla yapılan anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi kararlaştırılmıştır.” Bu anayasa değişikliği Türkiye’de aşağıdaki yönetim sistemlerinden hangisine geçişi sağlayacaktır?

YANLIŞ

? Bağımsızlığını korumakSoru #9: Aşağıdakilerden hangisi bir devletin iç egemenliğiyle ilgili uygulamalardan biri değildir?

YANLIŞ

? AlmanyaSoru #10: Aşağıdakilerden hangisi Üniter devletlerden biri değildir?

YANLIŞ

? Üniter devletSoru #11: Tek bir ülke üzerinde tek bir milletin tek egemenliğine tabi olduğu yönetim şekli aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? Sosyal devlet ilkesinin benimsenmesiSoru #12: Aşağıdakilerden hangisi 1961 Anayasasının getirmiş olduğu bir yeniliktir?

YANLIŞ

? Sened-i İttifakSoru #13: Türk tarihinde devlet iktidarının sınırlandırılabileceği düşüncesi “ilk kez” aşağıdakilerden hangisiyle ortaya çıkmıştır?

YANLIŞ

? Teşkilat-ı Esasiye KanunuSoru #14: TBMM tarafından çıkarılan ilk anayasanın resmi adı nedir?

YANLIŞ

? İşviçreSoru #15: Türk Medeni Kanunu oluşturulurken aşağıdaki ülkelerden hangisinin Medeni Kanunu örnek alınmıştır?

YANLIŞ

? 1876Soru #16: Türk tarihinde ilk yazılı anayasa aşağıdaki tarihlerin hangisinde kabul edilmiştir?

YANLIŞ

? Meclis Hükümeti Sistemini benimsemesiSoru #17: Aşağıdakilerden hangisi 1982 Anayasasının özelliklerinden biri değildir?

YANLIŞ

? Sosyal devletSoru #18: Herkese insan onuruna yaraşır asgari bir hayat seviyesi sağlamayı amaçlayan devlet anlayışı aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? Negatif statü haklarıSoru #19: Devletin kişilerin alanına müdahalesini kısıtlayan haklar aşağıdakilerden hangisiyle ifade edilir?

YANLIŞ

? Ekonomik krizSoru #20: Aşağıdakilerden hangisinde temel hak ve hürriyetler kısıtlanamaz?

YANLIŞ

Komiserlik Sınavı
24.09.2017
Ocak 2017
P S Ç P C C P
    Şub »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031