TARİH DENEME -2-

fatihbasuralll
Ocak 30, 2017

? Halkın görüşlerinin meclise daha fazla yansıtılmasıSoru #1: Atatürk döneminde çok partili demokrasiye geçme denemeleri yapılmış, fakat başarılı olunamamıştır. Çok partili döneme geçme girişimleri hangi amaca yöneliktir?

YANLIŞ

? Çok partili hayata geçilmesiSoru #2: Cumhuriyetin ilanı ile aşağıdakilerden hangisi gerçekleşmemiştir?

YANLIŞ

? Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasıSoru #3: Aşağıdakilerden hangisinin, “Egemenlik kayıtsız-şartsız millete aittir.” ilkesi doğrultusunda gerçekleştirilen bir inkılap olduğu savunulabilir?

YANLIŞ

? Tüm öğretim kurumlarının devletin kesin denetimine girmesidirSoru #4: Tevhid-i Tedrisat Kanunu aşağıdakilerden hangisiyle ilgilidir?

YANLIŞ

? Kapitülasyonların kaldırılmasıSoru #5: Ekonomik yönden batılı devletlerin sömürge haline gelen Anadolu’nun bu durumdan kurtarılması aşağıdakilerden hangisinin sonucudur?

YANLIŞ

? Cumhuriyetin ilan edilmesiSoru #6: Aşağıdakilerden hangisi II. TBMM’nin gerçekleştirdiği ilk inkılaptır?

YANLIŞ

? Medeni Kanunun kabul edilmesiyleSoru #7: Aşağıdakilerden hangisiyle, hukuki alandaki ikilikler sona ermiştir?

YANLIŞ

? Almanya - Hukuk mahkemeleri Usulü KanunuSoru #8: Aşağıdaki verilen devlet ve onlardan alınan kanunların eşleştirilmesi hangisinde yanlış olarak verilmiştir?

YANLIŞ

? Osmanlı BankasıSoru #9: Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyetin ilanından önce Avrupalılar tarafından kurulmuş, Cumhuriyet sonrasında da varlığını sürdürmüştür?

YANLIŞ

? İş BankasıSoru #10: Yeni Türk devletinin ilk özel bankası aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? KapitülasyonlarSoru #11: Aşağıdaki sorunlardan hangisi, Lozan Antlaşması ile kesin çözüme ulaşmış ve daha sonraki dönemlerde sorun olmamıştır?

YANLIŞ

? Kurtuluş savaşının kazanılmasıSoru #12: Lozan Konferansına zemin hazırlayan gelişme, aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? İmroz-BozcaadaSoru #13: Lozan Antlaşmasında Türkiye’ye bırakılan adalar aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? İngiltere'nin TBMM'ye yanaşarak İstanbul Hükümeti ile husumet oluşturmak istemesiSoru #14: Aşağıdakilerden hangisi Mudanya Ateşkes Antlaşmasının imzalanma sebebi olarak gösterilemez?

YANLIŞ

? İstanbulSoru #15: I. Dünya savaşından sonra en uzun işgal altında kalan ilimiz aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? Bağımsızlığa saygıSoru #16: Uluslar arası anlaşmazlıklarda Atatürk’ün izlediği en önemli ilke aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? İtilaf devletlerinin elindeki esir Osmanlı askerleri serbest bırakılmayacaktırSoru #17: Mondros Ateşkesi, Osmanlı devletinin kayıtsız şartsız teslim belgesi olmuş, ülkenin paylaşılması için işgalci devletlere her türlü imkanı vermiştir. Mondros Ateşkesinin aşağıdaki maddelerden hangisinin, Anadolu’nun paylaşımı konusunda daha az tehlike oluşturduğu söylenebilir?

YANLIŞ

? İstanbul'un işgal edilerek Mebusan Meclisinin dağıtılmasıSoru #18: Aşağıdaki gelişmelerden hangisi TBMM’nin açılmasını hızlandırmıştır?

YANLIŞ

? Eskişehir-KütahyaSoru #19: Kurtuluş savaşı sırasında Mustafa Kemalin tavsiyesi üzerine, ordunun daha fazla kayıp vermesini engellemek için birliklerimiz Sakarya Nehrinin doğusuna çekilmiştir. Bu gelişme aşağıdaki savaşlardan hangisi sırasında yaşanmıştır?

YANLIŞ

? Doğu Cephesinin kapanmasıSoru #20: Kurtuluş savaşında aşağıdakilerden hangisi diğerlerinden önce gerçekleşmiştir?

YANLIŞ

Komiserlik Sınavı
24.09.2017
Ocak 2017
P S Ç P C C P
    Şub »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031