TARİH DENEME -3-

fatihbasuralll
Ocak 30, 2017

? Çanakkale Savaşı evrensel sonuçlar doğrumuşturSoru #1: İtilaf devletlerinin Çanakkale cephesinde mağlup olması sömürgelerde milli hareketlerin başlamasına ortam hazırlamıştır. Bu bilgiye dayanarak aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılabilir?

YANLIŞ

? Avrupa'nın siyasi haritası değişmiştirSoru #2: I. Dünya savaşı sonucunda Avrupa’da; Macaristan, Polonya, Yugoslavya ve Çekoslovakya gibi devletler kurulmuştur. Bu gelişmelerin ortak sonucu olarak aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılabilir?

YANLIŞ

? İşgal hareketlerinin yayılmasını engellemeyiSoru #3: İtilaf devletlerinin Mondros Ateşkesinin ardından bütün haberleşme istasyonlarını ve ulaşım araçlarını denetim altına alarak aşağıdakilerden hangisini amaçladıkları söylenemez?

YANLIŞ

? Kilikyalılar CemiyetiSoru #4: Aşağıdakilerden hangisi Mondros Ateşkesinden sonra kurulan zararlı cemiyetler arasında değildir?

YANLIŞ

? Pontus Rum CemiyetiSoru #5: Aşağıdakilerden hangisi kurulan yararlı cemiyetler arasında değildir?

YANLIŞ

? Saltanat ve Hilafete karşıdırlarSoru #6: Aşağıdakilerden hangisi Milli Cemiyetlerin ortak özellikleri arasında yer almaz?

YANLIŞ

? Belli bir merkeze bağlıdırlarSoru #7: Aşağıdakilerden hangisi Kuvay-i Milliyenin ortak özellikleri arasında sayılamaz

YANLIŞ

? Mısır ve Boğazlar sorunu konusunda İngiltere’nin desteğini almakSoru #8: Aşağıdakilerden hangisi Islahat Fermanının ilan edilmesinin sebepleri arasında değildir?

YANLIŞ

? Öğretmen yetiştirebilmek amacıyla Darülmuallimin açılmıştırSoru #9: Aşağıdakilerden hangisi 1861 – 1876 tarihleri arasında Osmanlı tahtında oturan Sultan Abdülazizin yapmış olduğu yenilikler arasında yer almaz?

YANLIŞ

? RomanyaSoru #10: Aşağıdakilerden hangisi I. Balkan savaşına hangi ülke katılmamıştır?

YANLIŞ

? Uşi AntlaşmasıSoru #11: Trablusgarp savaşı sonunda 1912 yılında İtalya ile imzalanan antlaşmanın adı nedir?

YANLIŞ

? Kanun-i Esas-i (1876 Anayasası) Soru #12: Türk tarihinde ilk kez parlementer sisteme ne zaman geçilmiştir?

YANLIŞ

? Londra Antlaşması Soru #13: Aşağıdakilerden hangisi I. Dünya savaşı sonunda yapılan barış antlaşmaları arasında yer almaz?

YANLIŞ

? Kafkas CephesiSoru #14: Aşağıdakilerden hangisinde I. Dünya savaşında savaştığımız Taarruz cepheleri arasında yer alır?

YANLIŞ

? Boğazların kontrolü Osmanlı devletine verilecekSoru #15: Aşağıdakilerden hangisi Wilson İlkelerinin maddelerinden biri değildir?

YANLIŞ

? HataySoru #16: Aşağıdakilerden hangisi Türkiye ile Fransa arasında sorun oluşturan konulardan biridir?

YANLIŞ

? Sadabat PaktıSoru #17: İtalyanın Orta Doğuda izlediği saldırgan politikaya karşı 1937 de kurulan uluslararası kuruluş aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? Ankara AntlaşmasıSoru #18: Musul petrollerinden elde edilen gelirin %10 nun 5 yirmi beş yıl süre ile Türkiye’ye verilmesine dair karar aşağıdaki antlaşmalardan hangisinde alınmıştır?

YANLIŞ

? Amasya GenelgesiSoru #19: Kurtuluş savaşının gerekçesi olarak “İstanbul hükümeti görev ve sorumluluğunu yerine getirmemektedir. Bu durum milletimizi yok olmuş gibi göstermektedir.” kararı nerede alınmıştır?

YANLIŞ

? Geleneksel düşünceyi korumaSoru #20: Aşağıdakilerden hangisi Atatürk’ün İnkılapçılık anlayışına uymaz?

YANLIŞ

Sonraki

Komiserlik Sınavı
24.09.2017
Ocak 2017
P S Ç P C C P
    Şub »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031