TARİH DENEME -4-

fatihbasuralll
Ocak 30, 2017

? RusyaSoru #1: Aşağıdakilerden hangisi II. Balkan savaşına hangi ülke katılmamıştır?

YANLIŞ

? Balkan devletlerinin sıcak denizlere inmek istemeleriSoru #2: Aşağıdakilerden hangisi I. Balkan savaşlarının çıkma sebepleri arasında yer almaz?

YANLIŞ

? 23 Ocak 1913Soru #3: Londra Antlaşması Hangi tarihte imzalanmıştır?

YANLIŞ

? İtalyanın boğazları ele geçirme düşüncesiSoru #4: Aşağıdakilerden hangisi Trablusgarp savaşının çıkma nedeni arasında yer almaz?

YANLIŞ

? Kanal CephesiSoru #5: Aşağıdakilerden hangisi I. Dünya Savaşı savaştığımız savunma cephelerinden biri değildir?

YANLIŞ

? Orta Asya petrollerini kontrol altında tutmakSoru #6: Çanakkale cephesinde itilaf devletlerinin amaçları arasında aşağıdakilerden hangisi yer almaz?

YANLIŞ

? Hatay sorunuSoru #7: Türkiye Cumhuriyetinin dış politikasında aşağıdaki sorunlardan hangisi diğerlerinden sonra çözüme bağlanmıştır?

YANLIŞ

? Devletlerarası çıkar çatışmalarından faydalanmakSoru #8: Atatürk döneminde izlenen dış politika ile ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

YANLIŞ

? Kurtuluş savaşının kazanılmasıSoru #9: Lozan Konferansına zemin hazırlayan gelişme aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? İlk kez İstanbul ve Boğazların yönetiminin TBMM'ye verilmesiSoru #10: Aşağıdakilerden hangisi Lozan Antlaşması ile ilgili değildir?

YANLIŞ

? Mudanya Ateşkes AntlaşmasıSoru #11: Mondros Ateşkes Antlaşması aşağıdakilerden hangisi ile geçerliliğini yitirmiştir?

YANLIŞ

? Yabancı okullarSoru #12: Avrupalı devletlerin Türkiye’de yaşayan gayrimüslimlerin kültürlerini ve milli kimliklerini devam ettirmek için Lozanda Türkiye’ye baskı yaptıkları konu aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? Mudanya Ateşkes AntlaşmasıSoru #13: Yunanlıların Doğu Trakyayı boşaltmasına dair hüküm aşağıdakilerin hangisinde yer almaktadır?

YANLIŞ

? Tevhid-i Tedrisat Kanununun Soru #14: Atatürk “Milletimizin, memleketimizin eğitim kurumları bir olmalıdır. Ülke çocukları kadın ve erkek aynı şekilde orada eğitilmelidir.” sözü ile aşağıdaki inkılaplardan hangisini açıklamaktadır?

YANLIŞ

? Ali Fethi OkyarSoru #15: Şeyh Sait İsyanı başladığı sırada başkanlık görevinde bulunan devlet adamı aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? Bu yenilgi üzerine İngiltere Yunanistan'a yaptığı yardımı kestiSoru #16: Aşağıdakilerden hangisi I. İnönü zaferinin doğurduğu sonuçlardan değildir?

YANLIŞ

? Almanya, Rusya ve galip devletler tarafından ikiye bölünmüş, Doğu ve Batı Almanya kurulmuşturSoru #17: Aşağıdakilerden hangisi I. Dünya savaşının genel sonuçlarından biri değildir?

YANLIŞ

? Kuvvetler birliğinin bünyesinde toplanmasıSoru #18: TBMM’nin çabuk ve sağlam kararlar almasında aşağıdakilerden hangisi en fazla etkili olmuştur?

YANLIŞ

? Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasıSoru #19: Aşağıdakilerden hangisi Atatürk’ün hukuk alanında yaptığı inkılaplardan değildir?

YANLIŞ

? Türkiye Cumhuriyeti yıprandığı için İngiltere Hatay sorununun kendi lehine çözülmesinde büyük avantaj sağlamıştırSoru #20: Aşağıdakilerden hangisi Şeyh Sait Ayaklanmasının sonuçlarından biri değildir?

YANLIŞ

Komiserlik Sınavı
24.09.2017
Ocak 2017
P S Ç P C C P
    Şub »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031