POLİS MEVZUATI -1-

fatihbasuralll
Şubat 2, 2017

? Bakanlar KuruluSoru #1: Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde daire başkanlığı aşağıdakilerden hangisinin kararı ile kurulur?

YANLIŞ

? Karşılıksız yararlanmaSoru #2: A isimli kişi ilgili belediye idaresiyle su aboneliği sözleşmesi imzalamıştır. Su faturalarını yüksek bulması üzerine su saati gösterge verilerine müdahalede bulunmuş, böylece tükettiği suya göre daha az miktarda ücret ödemeye başlamıştır. A’nın bu fiili, bir zaman sonra belediye idaresi tarafından tespit edilmiştir. Belirtilen olayda A bakımından aşağıdaki hangi suçun oluştuğu söylenebilir?

YANLIŞ

? Suç işlemeye tahrikSoru #3: Türk Ceza Kanununda aşağıdaki hangi suç özgürlüğe karşı suçlar arasında sayılmamıştır?

YANLIŞ

? Mala zarar vermeSoru #4: Haklı bir neden olmaksızın, sahipli bir hayvanın öldürülmesi, işe yaramayacak hale getirilmesi veya değerinin azalmasına neden olunması aşağıdaki hangi suçu oluşturur?

YANLIŞ

? ŞantajSoru #5: Kendisine veya başkasına yarar sağlamak maksadıyla bir kişinin şeref veya saygınlığına zarar verecek nitelikteki hususların açıklanacağı veya isnat edileceği tehdidinde bulunması aşağıdaki hangi suçu oluşturur?

YANLIŞ

? Reaktif polislikSoru #6: Aşağıdakilerden hangisi polislik modellerinden biridir?

YANLIŞ

? İnterpol-Europol-Sirene Daire BaşkanlığıSoru #7: Türk Polis Teşkilatı İnterpol nezdinde aşağıdaki hangi daire başkanlığı temsil etmektedir?

YANLIŞ

? Devlet düzenini ve bu düzen içindeki kamu gücünüSoru #8: “Polis devleti” deyimindeki “polis” sözcüğü aşağıdakilerden hangisini ifade etmektedir?

YANLIŞ

? Mavi BültenSoru #9: Suç işlendiğinden şüphelenilen bir şahsın doğru ve tam kimliği ile yerinin tespit edilmesi amacıyla düzenlenen İnterpol bülteni aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? GörevSoru #10: Hizmetin gerektirdiği şeyi (işleri) yapmak, yasakladığı şeyi (işleri) yapmamak neyi ifade eder?

YANLIŞ

? YetkiSoru #11: Bir işi yapma gücünü sağlayan kuvvete veya göreve dayanan kudrete ne denir?

YANLIŞ

? Gönüllü kişilerinSoru #12: PVSK da yer alan düzenlemeye göre, polis aşağıdakilerden hangisinin fotoğrafını alamaz?

YANLIŞ

? ParkSoru #13: Aşağıdaki yerlerden hangisi umuma mahsus bir yerdir?

YANLIŞ

? İl özel idaresiSoru #14: PVSK da yer alan düzenlemeye göre, mücavir alan sınırları dışında bulunan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ruhsatı aşağıdakilerden hangisi tarafından verilir?

YANLIŞ

? Belediye EncümeniSoru #15: Belediye sınırları içerisinde yer alan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin açılış ve kapanış saatlerin aşağıdakilerden hangisi tarafından belirlenir?

YANLIŞ

? Muhafaza altına almaSoru #16: Kanunun yetki verdiği hallerde, yetkili merci önüne çıkarılması gereken kişilerin ilgili kurumlar veya kişilerce teslim alınana kadar sağlıklarına zarar vermeyecek şekilde ve zorunlu olduğu ölçüde özgürlüklerinin kısıtlanıp alıkonulmasını aşağıdakilerden hangisi ifade eder?

YANLIŞ

? 6 yılSoru #17: Başpolis memuru olarak görev yapmış olanlar arasından kıdemli başpolis memuru kadrolarına atama yapılabilmesi için başpolis memuru olarak kaç yıl görev yapma şartı aranmaktadır?

YANLIŞ

? KıdemSoru #18: Bir rütbede geçen fiili çalışma süresine ne denir?

YANLIŞ

? 45 günSoru #19: 4483 sayılı kanuna göre; uzatma süresi dahil hakkında ön inceleme yapılan memur veya kamu görevlisi hakkında soruşturma izni verilmesi veya verilmemesi kararının yetkili merci tarafından en geç aşağıdaki hangi süre içinde verilmesi gerekir?

YANLIŞ

? Başka bir yer ve göreve asaleten atanmaSoru #20: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, vekil ataması yapılabilecek haller arasında aşağıdakilerden hangisi yer almaz?

YANLIŞ

Komiserlik Sınavı
24.09.2017
Şubat 2017
P S Ç P C C P
« Oca   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728