POLİS MEVZUATI -3-

fatihbasuralll
Şubat 2, 2017

? Trafik güvenliğini tehlikeye sokmaSoru #1: A isimli kişi, iradi olarak alkol almış, motosikleti ile yola çıkmış, karayolu üzerinde seyir halinde bulunduğu motosikletinin direksiyon hakimiyetini kaybedip yolun sağ tarafına devirerek kendisinin yaralanmasına ve motosikletinin hasar görmesine sebebiyet vermiştir. Yapılan tıbbi kontrol ve tespitte A isimli kişinin kaza esnasında alkolün etkisiyle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare kabiliyetine sahip olmadığı belirlenmiştir. Belirtilen olayda aşağıdaki hangi suçun oluştuğu söylenebilir?

YANLIŞ

? Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticaretiSoru #2: Aşağıdaki suçlardan hangisi uluslar arası suçlar kapsamı içerisinde yer almaz?

YANLIŞ

? EziyetSoru #3: Aşağıdaki suçların hangisinin failinin kamu görevlisi olması şartı yoktur?

YANLIŞ

? YağmaSoru #4: Bir bayanın çantasını kapkaç yöntemiyle çalmak isteyen onu yerlerde sürükleyip, darp ederek ağır yaralanmasına neden olan failin eylemi aşağıdaki suçlardan hangisini oluşturur?

YANLIŞ

? Nitelikli halSoru #5: Bir suçun tanımlanan temel şekline göre, suç için öngörülen cezanın artırılmasını veya azaltılmasını gerektiren unsurları aşağıdaki hangi kavram açıklar?

YANLIŞ

? EmirSoru #6: Bir hizmetin yerine getirilmesi için yetkili amir tarafından astlarına verilen yazılı veya sözlü talimatlara ne denir?

YANLIŞ

? Çocuk oyuncağı satılan işyerlerine ikiyüz metreden yakın mesafe içinde içkili yer bölgesi tespit edilemezSoru #7: İçkili yer bölgesi tespitine ilişkin aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

YANLIŞ

? İl EncümeniSoru #8: Belediye sınırları dışında yer alan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin açılış ve kapanış saatlerin aşağıdakilerden hangisi tarafından belirlenir?

YANLIŞ

? OtellerdeSoru #9: PVSK da yer alan düzenlemeye göre, aşağıdaki yerlerden hangisinde 18 yaşından küçükler çalıştırılabilir?

YANLIŞ

? Vücut organları (el, ayak gibi)Soru #10: PVSK da yer alan düzenlemeye göre, aşağıdakilerden hangisi maddi güç araçlarından biri değildir?

YANLIŞ

? Suç şephelisinin ifadesini almakSoru #11: PVSK da yer alan düzenlemeye göre, polis, görevli bulunduğu mülki sınırlar içinde, hizmet branşı, yeri ve zamanına bakılmaksızın, bir suçla karşılaştığında, bu suçla ilgili yerine getirmekle görevli ve yetkili kılındığı hususlar arasında aşağıdakilerden hangisi yer almaz?

YANLIŞ

? TeşhisSoru #12: PVSK da yer alan düzenlemeye göre, olaydaki failin, gözaltına alınan şüpheli ile aynı kişi olup olmadığının belirlenmesi bakımından zorunlu olması halinde, usul kuralları yerine getirilmek suretiyle, polis tarafından yapılan soruşturma işlemine ne denmektedir?

YANLIŞ

? JandarmaSoru #13: Aşağıdakilerden hangisi özel kolluk teşkilatı içinde yer almaz?

YANLIŞ

? PersonelSoru #14: Aşağıdakilerden hangisi Emniyet Teşkilatı bünyesinde oluşturulan branşlardan biri değildir?

YANLIŞ

? İkinci bölge hizmetiSoru #15: Kıdem sırasının tespitinde aşağıdakilerden hangisi dikkate alınmaz?

YANLIŞ

? Üç defa başarı belgesi alanlaraSoru #16: 657 Sayılı kanuna göre, üstün başarı belgesi kimlere verilir?

YANLIŞ

? Çocuk hakimiSoru #17: Çocuklar hakkında koruyucu ve destekleyici tedbir kararını kim verir?

YANLIŞ

? Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleriSoru #18: 5682 sayılı kanuna göre; aşağıdakilerden hangisine diplomat pasaport verilmez?

YANLIŞ

? 10 günSoru #19: A ili kadrosunda görev yapmakta olan polis memurunun eşi doğum yapmıştır. Anılan polis memuruna isteği üzerine kaç gün babalık izni verilir?

YANLIŞ

? 50Soru #20: Kural olarak, otomobil tipi araçların yerleşim yeri içindeki yollarda üst hız sınırı aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

Komiserlik Sınavı
24.09.2017
Şubat 2017
P S Ç P C C P
« Oca   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728