POLİS MEVZUATI -4-

fatihbasuralll
Şubat 2, 2017

? Fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli olsalar bile, saldırı ve savunma amacıyla yapılmamış şeyler, ceza kanunlarının uygulanmasında silah sayılmamıştırSoru #1: Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

YANLIŞ

? Etkin pişmanlıkSoru #2: Aşağıdakilerden hangisi Türk Ceza Kanununda ceza sorumluluğunu kaldıran veya azaltan nedenler arasında sayılmamıştır?

YANLIŞ

? İşlenemez suç söz konusudurSoru #3: Eceliyle ölen bir kişiye öldürmek amacıyla ateş eden şahsın eylemiyle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

YANLIŞ

? Uluslararası sözleşmelerSoru #4: Aşağıdakilerden hangisi Ceza Hukukunda yardımcı kaynaklar arasında yer almaz?

YANLIŞ

? Meslek etiğiSoru #5: Belirli bir mesleğe ilişkin olup, meslek üyelerinin kişisel uygulama ve yaklaşımlarını sınırlandıran, meslek üyelerini belli bir modelde ve örnekte davranışa zorlayan, yetersiz ve ilkesiz üyeleri meslekten dışlayan kural ve ilkeler ne olarak isimlendirilmektedir?

YANLIŞ

? Reaktif polislik modeli içinde yer alan bir uygulama çeşididirSoru #6: Toplum destekli polislikle ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

YANLIŞ

? YetkiSoru #7: Bir işi yapma gücünü sağlayan kuvvete veya göreve dayanan kudrete ne denir?

YANLIŞ

? Polis durdurduğu kişiye hiçbir şekilde durdurma sebebini bildirmezSoru #8: PVSK da yer alan düzenlemeye göre , polisin durdurma yetkisine ilişkin olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

YANLIŞ

? TanıkSoru #9: PVSK da yer alan düzenlemeye göre, parmak izi ve fotoğraf kayıt sisteminde yer alan bilgileri kullanabilecek olanlar arasında aşağıdakilerden hangisi yer almaz?

YANLIŞ

? İçişleri BakanıSoru #10: 3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununa göre, Ülkenin genel emniyet ve asayiş işlerinden aşağıdakilerden hangisi sorumludur?

YANLIŞ

? Bakanlar KuruluSoru #11: Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde daire başkanlığı aşağıdakilerden hangisinin kararı ile kurulur?

YANLIŞ

? Çevik Kuvvet Grup AmiriSoru #12: Aşağıdakilerden hangisi 4. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesi görev unvanlarından biri değildir?

YANLIŞ

? Karakol Amir YardımcısıSoru #13: Aşağıdakilerden hangisi Kıdemli Başpolis Memuru rütbesi görev unvanlarından biri değildir?

YANLIŞ

? KıdemSoru #14: Bir rütbede geçen fiili çalışma süresine ne denir?

YANLIŞ

? Strateji Geliştirme Daire BaşkanıSoru #15: Aşağıdakilerden hangisi Yüksek Değerlendirme Kurulunun üyelerinden biri değildir?

YANLIŞ

? 4-6-10Soru #16: Memurun bulunduğu kademede ilerlemesinin ………, ………. ya da ……… ay için durdurulması, “kısa süreli durdurma” disiplin cezasını ifade eder. 3201 sayılı kanuna göre, boş bırakılan yere sırasıyla aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

YANLIŞ

? İçişleri Bakanlığı MüsteşarıSoru #17: 3201 sayılı ETK ya göre; Emniyet Teşkilatında görevli personele doğrudan doğruya disiplin cezası vermeye yetkili olanlar arasında aşağıdakilerden hangisi sayılmamıştır?

YANLIŞ

? 3 günlüğe kadar aylık kesimiSoru #18: Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğüne göre ” İzinsiz veya kurumunca kabul edilir özrü olmaksızın 24 saate kadar görevine gelmemek” fiili için öngörülen disiplin cezası aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? Astlarını, aynı rütbedeki arkadaşlarını ve diğer mesai arkadaşlarını dövme girişiminde bulunmakSoru #19: Aşağıdakilerden hangisi uzun süreli durdurma cezası gerektirecek fiillerden biri değilidir?

YANLIŞ

? Görev dışında amir veya üstlerine saygısız davranmakSoru #20: Aşağıdakilerden hangisi kınama cezası gerektiren fiillerden biri değildir?

YANLIŞ

Komiserlik Sınavı
24.09.2017
Şubat 2017
P S Ç P C C P
« Oca   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728