İdare Hukuku -2-

fatihbasuralll
Mart 15, 2017

Tekrar Testleri

? Kamulaştırılan taşınmazın mahkeme kararı ile idare adına tesciliyleSoru #1: Aşağıdakilerden hangisiyle kamulaştırılan taşınmaz mülkiyeti idareye geçer?

YANLIŞ

? Hizmet kusuruSoru #2: İdarenin yürüttüğü hizmetin kurulmasında ve işletilmesindeki aksaklıklar aşağıdakilerden hangisiyle tanımlanır?

YANLIŞ

? İdarenin kararlarını halkın katılımı ile almasıSoru #3: Aşağıdakilerden hangisi hukuk devletinin gerekleri arasında yer almaz?

YANLIŞ

? Hiyerarşik denetime tabidirlerSoru #4: Aşağıdakilerden hangisi hizmet yerinden yönetim kuruluşlarının temel özelliklerinden birisi değildir?

YANLIŞ

? İdari vesayete tabi olmalıdırSoru #5: Aşağıdakilerden hangisi kamu tüzel kişisi olabilme şartları arasında yer almaz?

YANLIŞ

? İdari vesayetSoru #6: İçişleri Bakanlığının belediye gibi kuruluşlar üzerinde sahip olduğu denetim yetkisini aşağıdaki hangi terimin altında açıklayabiliriz?

YANLIŞ

? İl özel idaresiSoru #7: Aşağıdakilerden hangisi genel merkezi yönetimin başkent teşkilatı içinde yer almaz?

YANLIŞ

? Adalet hizmetleri sınıfıSoru #8: Aşağıdakilerden hangisi memur sınıfları arasında yer almaz?

YANLIŞ

? Toplantılara katılmaSoru #9: Aşağıdakilerden hangisi memurlar için öngörülen yasaklar içerisinde yer almaz?

YANLIŞ

? Serbestlik ilkesi-Eşitlik ilkesi-Görevin gerektirdiği niteliklerden başka nitelik aranmaması ilkesiSoru #10: Aşağıdakilerden hangisinde Devlet memurluğuna girişe hakim olan ilkeler doğru olarak verilmiştir?

YANLIŞ

? Eğitim hakkıSoru #11: Aşağıdakilerden hangisi Devlet Memurları Kanununda memurlar için öngörülen haklar arasında yer almaz?

YANLIŞ

? Merkezi idare teşkilatı içinde yer alırlarSoru #12: Mahalli idarelere ilişkin aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

YANLIŞ

? İç düzen faaliyetleriSoru #13: İdarenin kamuya yönelik olmayan bu yönüyle diğer idari faaliyetlerinden ayrılan faaliyeti aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

? Atama işleminin geri alınması için İçişlerine Bakanlığına yaptığı başvuruSoru #14: A isimli personelin ataması bir başka ile yapılmış ve bu işlem kendisine tebliğ edilmiştir. A, söz konusu işlemin hukuka aykırı tesis edildiğini düşündüğünden dava açmadan önce idari yollara başvurmak istemektedir. A’nın yaptığını varsaydığımız aşağıdaki başvurulardan işlemin yazılı bildirimiyle işlemeye başlamış olan dava açma süresini durdurur?

YANLIŞ

? İçişleri Bakanlığının önerisi üzerine müşterek kararname ile kurulurSoru #15: Yeni iskan nedeniyle oluşturulan ve nüfusu 5.000 ve üzerinde olan herhangi bir yerleşim yerinde belediye kurulmasıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

YANLIŞ

? Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı-Enerji Piyasası Düzenleme KurumuSoru #16: Aşağıdaki idarelerden hangileri arasında hiyerarşik bir ilişkinin varlığından söz edilemez?

YANLIŞ

? 3 yılSoru #17: Çekilme isteğinde bulunan bir Devlet memurunun, devir ve teslim ile yükümlü olmasına karşın bu işlemleri yapmadan görevinden ayrılması halinde yeniden memurluğa atanması en az aşağıdaki hangi sürenin geçmesiyle mümkün olabilir?

YANLIŞ

? İcraSoru #18: Aşağıdakilerden hangisi idari bir işlemin unsurları arasında yer almaz?

YANLIŞ

? Yetki tecavüzüSoru #19: Bir Üniversite Rektörüne Yüksek Öğretim Kanununun verdiği bir yetkiyi, üniversiteye bağlı bir fakültede görevli bölüm başkanın kullanması hali aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?

YANLIŞ

? Belediye EncümeniSoru #20: Belediye sınırları içinde belediye yararına kamulaştırmalarda kamu yararı kararı verecek merci aşağıdakilerden hangisidir?

YANLIŞ

Komiserlik Sınavı
24.09.2017
Mart 2017
P S Ç P C C P
« Şub   Nis »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031