Silah Bilgisi

fatihbasuralll
Mart 10, 2018

Silahlı Görev Sonrası Devir Teslimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

SilahSilah

           Görevi biten personelin görevin zorluk şartlarına göre görevin vermiş olduğu yorgunluk görevin bitişi ile üstünde vermiş olduğu rahatlık sonucu silahı kullanan kişinin dikkatinin azalacağını ve silah emniyet konusunda pek özen göstermediğini genellikle kazaların görev bitişinde yaşandığı gözlenmiştir. O yüzden gerekli özeni baştakinden iki kat gösterilmesi gerekmektedir. Yapılan operasyonlar sonucu ele geçirilen krokiler planlar genellikle güvenlik güçlerinin nöbet devir esnasında saldırıyı düzenlemek adına yapılan planlar çıkmıştır.

          Nöbet devir esnasında nöbeti devreden kişide bir uyuşukluk nöbetinin bitmesi ile kendisinde vermiş olduğu rahatlık gözlemlenmiştir. Etrafına dikkati son derece zayıf düştüğü gözlemlenmiştir. Bu zayıflığı değerlendirip saldırı planları düzenlemektedirler.

          Devir teslim esansında nöbeti devredecek kişi kesinlikle silahını doldur boşalt yapıp dolu olup olamadığını kontrol ettikten sonra nöbeti alacak kişiye kesinlikle boş silahı teslim etmesi en uygundur. Doldur boşalt işlemini kesinlikle canlı hedefe doğrultmadan yapılması gerekir.

          Nöbet tutan kişiden ayrı bir silah mevcut isi önceden hazırlık yapıp direk nöbete başlaması en uygunudur. Fakat tek silah Tek çelik yelek varsa nöbet değişimi esansında etrafa karşı 2 kat daha duyarlı olmak gerekmektedir. Nöbette hangi Silahla nöbet tutacak isek o silahın özelliklerini iyi bilmek emniyet sistemini ,şarjörün kaç fişek aldığı, tek ve seri atışlarının nasıl yapıldığı vs. gibi şeyler hakkında bilgileri iyi bilmek gerekir. 

        Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi görev değişimi esnasında dikkat edilmesi gereken hususlardır fakat ortamın şartlarına göre bir komut verenle bu işlem yapılması en sağlıklı şeklidir. Bu hususlar istemediğiniz sonuçlara yol açamaması hem kazalara hemde karşıdan gelebilecek saldırılara karşı etkili yöntemlerdir. Unutmayın ki 5 dakika kaybedersiniz ama kendi hayatınız hatta bir sürü insanın hayatını o 5 dakikada değiştirebilirsiniz. Silahın olduğu yerde disiplin ve ciddiyet en önemli husustur.

 

Komiserlik Sınavı
24.09.2017
Mart 2018
P S Ç P C C P
« Eki   May »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031