Ateşli Silahların Tarihçesi ve Gelişim Devreleri

fatihbasuralll
Mart 11, 2018

Ateşli Silahların Tarihçesi ve Gelişim Devreleri

Ateşli Silahlar

          Uzaktan ve yakından canlıları öldüren, yaralayan etkisiz hale getiren, hasta eden, cansızları parçalayan yok eden araçların tümüne silah denir.Silahların çıkış devresi insanların kendilerini diğer canlılara karşı koruma veya o canlılara saldırma isteklerden silah gereksinimleri doğmuştur. İnsan zekası silahı başta ilkel araçlardan yaparak teknikleri geliştirerek büyük aşama kaydetmiştir. Kabil’in Habil’e attığı taş ilkel bir silahtır.

       I. Devre Ateşsiz Silahlar Devri

        Birinci devre en uzun devredir.Bu devrede taş sopa devresi olarak eder. Bu devre yaklaşık elli bin yıl kadar sürmüştür. Tarihte il kullanılan silahlar taş ve sopadır. Birinci devrenin ikinci kısmında taş ve sopaları sivri bir biçimde yontulup bağlanarak ilk mızrak, balta ve kılıç gibi aletler yapıldı. Taş ve mızrakları daha uzaklara fırlatabilmek için önce sapan daha sonra yay ve ok geliştirildi.

      Demirin bulunması ile silah yapımında metalleri kullanmaya başlanılmış ve orta çağın savaş aletleri olarak ön planda yer aldığı görülmüştür. Bu çağın en önemli özelliği insan kuvvetinin önemli rol oynamasıdır. O yüzden bu döneme insan gücü devresi diyebiliriz. 10. y.y da arbalet, Avrupa ordularında uzun süre temel savaş silahı olarak kullanılmıştır.   

      II. Devre Ateşli Silahlar Devri

           İkinci devre ateşli silahlar evresidir. Bu devre barutun bulunması ile başlar. 1250-1850 yılları arasında kaval ve ağızdan dolma silahlar devri başlamıştır. Barutu icat edenlerin Çinliler ve Araplar olarak belirtiliyor. İlk top Alma filozofu B. Schwartz tarafından 1313 yılında yapılmıştır. Barut ilk defa Gressib harbinde kullanılmıştır. İlk önce topların mermileri taş gülleri iken, 1450 yıllarında dökme demir gülleler kullanılmıştır. 

         Topun kullanılması için  hem fazla kişiye ihtiyaç duyulması  yakın mesafede kullanım zorlukları ayrıca hız bakımından yetersiz oluşu yüzünden tek kişili yakın mesafelerde  etkili olabilecek bir silaha ihtiyaç duyuldu. Topun icadından elli yıl sonra omuzdan kullanılan silah keşfedildi. 

        Geliştirilen tüfekler günümüzdeki tüfeklerden çok daha ağırdı ateşlemesi fitille yapılıyordu. Bu tüfeklere Fitilli Metris adını verilmiştir. İlk omuzdan üretilen akrebüz 16 ncı yüzyılda yerini Alay Bozan tüfeğine bıraktı.

Kaval ve ağızdan dolma silahlar ile birlikte kesici ve delici silahlar gelişti. 1815 yılında bir silah 1 2 mermi atabilecek konuma geldi. Fakat mermi atımından sonra başka bir silaha ihtiyaç duyuluyordu mermi bitimiyle silaha takılan kesici delici aletleri kullanıyordu.

          Kuyruktan dolma yivli silah devrinde (1850-1914) toplarda önemli anlamda gelişme sağlandı. Namlulara yiv ve setlerin açılmış ve yuvalı mermiler kullanılmıştır. İlk modern (Revolveler) toplu tabancalar  1855 de Colt tarafından yapılmıştır. 18. yüzyılda makineli tüfek icat edildi. 19. yüzyılda kama düzenekli tüfek, mavzer, yivli tüfek, dreyse tüfeği ve revolver geliştirildi. Ayrıca roket yapımı çalışmaları da 19. yüzyılda yapıldı. 20. yüzyılda tırmanan savaş tehlikesi neticesinde tüfek ve topların menzillerini ve isabet oranları yükseltildi. Geri tepmeyi önlemek için çalımalar yapıldı. Zırh ve beton delici silahlarda bu dönemde kullanıldı.

       III. Devre Gelişme Devri

           1. Dünya savaşı döneminde ise mermi doldurma sorununun çözülmesi ile çok daha pratik ve gelişmiş silahlar yapıldı. Mermilerin boyutu artırıldı menzil isabet gücü böylece artırılmış oldu. Dumansız barut kullanılmıştır. Gaz basıncı yöntemi ile çalışan otomatik silahlar kullanılmaya başladı. Bu dönemde zehirli gazlarda ortaya çıktı. İlk kimyasal silahı Almanlar, 1915 de İngiliz ve Fransızlar birliklerinin üzerine klor gazı bulunan tüpler atması sonucu kullanılmıştır. Bu dönemde hava silahların öneminin artması sonucu bu konu ile ilgili çalışmaları hızlandırmıştır. 2 Dünya savaşından önce roketler ile ilgili çalışmalar yapıldı. Bunun sonucunda güdümlü füzeler kısa ve orta mevzili füzeler ortaya çıktı. 

         Almanların geliştirdiği V-1 ve V-2 balistik füzeleri İngilizlere karşı 2. Dünya savaşında kullanmıştır. ABD’nin 6 Ağustos 1945 yılında Hiroşima’ya (Japonya) ilk atom bombası ile Nükleer Silah döneminin başlatmıştır. 2.Dünya savaşından sonra yıllarda Hidrojen Bombası (termo-nükleer bomba), balistik füzeler kıtalar arası uzun menzilli süper sonik füzeler üretilmiştir. Saldırı gücü yüksek süpersonik uçaklar ve helikopterler yapıldı. Sinir, aksırtıcı gaz bombaları, göz yaşı bombaları, napalm gibi kimyasal gazları, biyolojik ve nükleer silahlar bu dönemde geliştirildi.

       Silahlar, ilk insan topluluklarından günümüze kadar insanların hayat tarzı ve ihtiyaçlar doğrultusunda büyük bir hızla gelişmiş ve bugünkü teknolojik gelişmeye ulaşmıştır. Günümüzde en önemli sanayi silah sanayisi olmuştur. Silah sanayinin gelişmesi ile silah satımına da hız kazandırmıştır.

Komiserlik Sınavı
24.09.2017
Mart 2018
P S Ç P C C P
« Eki   May »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031