Silahların Tanımı

fatihbasuralll
Mart 11, 2018

Silahların Tanımı

        1-Silahların Genel Tanımı

         Silah; uzaktan veya yakından, canlıları öldürebilen, yaralayan, etkisiz hale getiren canlı organizmaları hasta eden, cansızları parçalayan, yok eden alet ve araçların tümüne denir. Kısa tanımına göre ise saldırı yada savunma amacı ile kullanılan araç ve aletlerin tümüne denir.

       2-Yasalara Göre Silahın Tanımı

       Yasalara göre silahlar ile ilgili maddeler konulmuştur bu maddeler silahın cinsine göre değişiklik göstermektedir.

       TCK’nın 6. maddesi f bendinde;
            g) Silah deyiminden;

      Ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, saldırı ve savunmada kullanılmak üzere yapılmış her türlü kesici, delici veya bereleyici alet, saldırı ve savunma amacıyla yapılmış olmasa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler, yakıcı aşındırıcı,yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler, anlaşılır. 

6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında ki Kanun ve Yorumlanması

       4.maddeye göre;

        Ülke içinde kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala, kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletlerin yapılması yasaktır.” Fakat bunların bir sanat olarak yapılmasına içişleri bakanlığı yönetmesine göre düzenleme getirmiştir.

               a-Ateşli Silahlar ve Fişekler

         Fişek çekirdeği adı verilen özel bir şekle ve yapıya sahip olan maddelerin kovan içerisinde buluna barutun yanması sonucu  barut gazının basıncı ile fırlayan ve canlı organizmaları öldüren yada yaralayan ; cansızları parçalayan silahların tümüne denir.Kovan, barut, kapsül ve çekirdekten oluşan kısmada fişek denir.

         6136 kanununa göre bir silahın ateşli silahlar kapsamına girmesi için kendi çapına ve tipine uygun olan fişeği ateşlemesi gerekmektedir. Yani iğnesi kırık olan bir silahı kanuna göre ateşli silahlar kapsamına girmez. Fakat gerekli raporda uygun ateşleme iğnesinin takılması ile 6136 kanun kapsamına gireceğini belirtir.

         Yivsiz av tüfekleri 6136 sayılı kanun kapsamına girmez. Avda ve sporda kullanılan yivli bütün silahlar ruhsata tabi olup 6136 sayılı kanun kapsamına girer.

               b-Ateşsiz silahlar

         6136 sayılı kanuna göre bazı ateşsiz silahlar; kam,hançer,saldırma,şişli baston, sustalı çakı, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar,topuz, topuzlu kamçı, boğma teli ve zinciri ve muşta gibi aletler ateşsiz silah olarak kanunda tanımlanmıştır. Yasa kapsamına giren diğer ateşsiz silahları inceleyecek olursak bir sanatın veya mesleğin icrasına yönelik kullanılan bir aletin saldırı yada savunma için kullanılması o aletin 6136 kanununa göre ateşsiz silah sayılması demektir.Örneğin bir tornavida,testere vs gibi maddeleri amacı dışında bir saldırı aracı olarak kullanılırsa 6136 sayılı kanun kapsamına girer.

Komiserlik Sınavı
24.09.2017
Mart 2018
P S Ç P C C P
« Eki   May »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031